Blog

TASARIMCI ADRIEN ROVERO

Geleneksel üretim yöntemlerini gözeterek, cam kültürünü başka bir bakış açısıyla yorumlayan genç tasarımcı ‘Adrien Rovero’ Paşabahçe’nin ‘Omnia’ koleksiyonu için özel tasarımlar hazırladı.

Paşabahçe Cam Sanayi’nin iki senede bir özel lansman ile tanıtılan koleksiyonlarından; bu yıl üçü yabancı, 18 tasarımcı ve üç değerli cam ustasıyla oluşturduğu, Latincede ‘her şey’ anlamına gelen ‘Omnia’ koleksiyonunda, özel tasarımlarına yer verilen, isviçre doğumlu genç tasarımcı ‘Adrien Rovero’ ile cama olan ilgisi ve çalışmaları konusunda sohbet ettik.

Nerede doğdunuz? Hangi alanda eğitim aldınız?

isviçre’de ormana yakın bir kasabada dünyaya geldim. Her kasabalı erkek çocuğu gibiydim. Kendimi bildim bileli ellerimle bir şeyler oluşturmaktan, keşifler yapmaktan hoşlanırdım. Sonraki yıllarda Lozan’a taşındım ve endüstriyel tasarım eğitimi aldım. Ecole Canıonale Lausanne (ECAL) Üniversitesi’nde bu alandaki eğitimimi tamamladım. 2006 yılında kendi tasarım stüdyomu açtım.

Endüstriyel tasarımın hangi alanlarında çalışma yapmak hoşunuza gi

Ben özellikle ev için objeler tasarlamaktan hoşlanıyorum. Bir hikaye oluşturmak, arkasında bir fikir olan ürünler sonsuz kere ve yüzde 100 dönüştürülebildiği için de en sürdürülebilir materyal özelliği taşıyor. Camın sürdürülebilirlik özelliğinin çok önemli olduğunu, bu önemin giderek artacağını düşünüyorum.

Daha önce cam ile çalışımı; mı?

Evet çalıştım. Lamba gibi küçük objeler yaptım. Bunlar sınırlı sayıda üretilen objelerdi ve onları isviçre’deki ünlü Fransız galerileri için tasarlamıştım. Paris’te Galerie Klero, Londra’da Libby Sellers ve Cenevre’de Galerieormond’un da aralarında olduğu pek çok tanınmış galeride sergilendiler. Centre Pompidou, GrandHomu Images, Manufacture de Sevres, Mudac, Villa Noailles’in de aralarında bulunduğu kurumlar için sergi tasarımları da yaptım.

Paşabahçe Cam Sanayi ile yolunuz nasıl kesişti?

Paşabahçe Cam Sanayi ile markanın Denizli fabrikasında gerçekleşen bir workshop’ta tanıştık. Bir şirketi tanımanın en iyi yolu, üretim yaptığı yere gitmektir. Üretim yerinde bir ruh ve hikaye vardır. Üretimi anlamak ise, çalıştığın insanları daha iyi tanımanızı kolaylaştırır. Paşabahçe Mağazaları Cam Kategori Müdürü Müge Bozbeyli ile Denizli’de tanışmış olmamız bizim için büyük şans oldu. Bu süreçte markanın yeni koleksiyonu ‘Omnia’ için 18 tasarımcıdan birisi olarak davet edildim ve koleksiyon için ürünler tasarladım. Bunlardan ‘Future Jar’ gıdanın gittikçe önem kazandığını akılda tutan, kalıcı bir tipoloji olan kavanoz. ‘Crystal Cut Soap’ kristal kesme tekniğini bir objeyi tutmak için kulpun yerine koyan tasarım ve ince tabakaların birbiriyle birleşme halinin sanki büyülü bir an gibi geldiği Çeşmi Bülbül’ün üretim şeklinden etkilendiğim, bu yöntemle üretilen topaç tasarımı, ‘Spin Top’. Bu tasarım, Çeşmi Bülbül’deki burulma etkisini tam da cama üflenirken aldığı etkiyi işlevle pekiştiren topaçlardan oluşuyor.

Tasarımınızda öne çıkan nedir?

Tasarım yaparken mizahı kullanmayı ve oyun oynamayı çok seviyorum. Ama mizahı komik değil, daha esnek bir şekilde kullanmaya çalışıyorum. Benim için bir objenin ilk işlevi, onun minimal ihtiyaca cevap veriyor olmasıdır.

Tasarımlarınız He ödül aldınız mı?

Bugüne kadar sekiz ödül aldım. 2001’de Paris’le Le Sac yarışmasında mansiyon ödülü, sonra Londra D&AD öğrenci ödüllerinde ödül aldım. Fransa’da iki yıl üst üste Jura Glass Makers mansiyon ödülünü ve Fransa Tasarım Senliği’nde jüri ödülünü aldım. Aynca isviçre’de dikkate değer çalışmalann ödüllendirildiği ‘Federal Ödüllerinin iki kez sahibi oldum.

Cam ile çalışmak konusunda ne düşünüyorsunuz?

Camın bir tasarımcının kullanabileceği en iyi malzemelerden biri olduğunu düşünüyorum. Ona şekil verirken kullanabileceğiniz farklı seçenekler var. Yapısal olarak çok yumuşak, neredeyse sıvı gibi olan camı bir kalıba dökerek şekillendirebilirsiniz. Bunların yanı sıra cam,

TASARIMCI ADRIEN ROVERO_6.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_14.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_9.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_16.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_18.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_12.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_7.jpgTASARIMCI ADRIEN ROVERO_11.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir