Sarı ve Yeşil

Sarı

İmparatorluk Çin’inde sarı o kadar kutsal bir renkti ki, sadece imparator sarı giyebilirdi. Mısırlılar ve Mayalar sarıyı güneşle ilişkilendirir ve yaşam gücüne sahip olduğuna inanırlardı. Sarı çiçekler moraliniz bozuk olduğu zamanlarda moralinizi yükseltir. Sarı pozitif duygular uyandırır, ısıtır ve neşelendirir. Sarı çiçekler düşünme gücünüze ve ileşitim yetinize katkıda bulunurlar.

Gördüğüm en alışılmadık sarı çiçekler hanımefendinin terliği diye bilinen orkidelerdir, ‘cypripedium calceolus’ ve çiçekleri bir terliği ya da küreği andırır. Kayınpederim yıllarca orkide yetiştirdi ve bu çiçekler en fazla ilgisini çeken orkide türüydü.

Benim çocukluğumda çevremizde yabani san soğanlar yetişirdi ve yine bana mutlu anılarımı anımsatırlar. Zeninler, fulyalar ve nergisler en sevdiğim sarı çiçeklerdendir, ancak o kadar çok türleri vardır ki, aralarında bir seçim yapmak kolay olmaz.

Tanıdığım bir genç adam çalıştığı şirkette satış temsilciliği görevine terfi etti. O kadar utangaç ve sakin bir insandı ki, müşterilerle iletişim kurma yeteneği konusunda kaygıları vardı. Bahçesinin kariyer alanına zerrin, fulya ve nergisler ekmesini önerdim. Bu çiçekler ve kararlılığı bir araya gelince yeni görevinde son derece başarılı oldu.

Yeşil

Yeşil özen gösteren, besleyen ve iyileştiren bir renktir. Renk skalasmın tam ortasında yer alır ve barış ve uyum duygusu yaratır. Bahçenizde zaten bol miktarda yeşil renk vardır, ama ekmek isteyeceğiniz yeşil çiçekler de olabilir.
Hanımefendi tülü, ‘alchemilia mollis’, minik, krem gibi bir görüntüsü olan yeşil çiçeklere sahiptir.

İrlanda çançiçekleri nin, ‘molucella laevis’, çan biçimli yeşil çiçekleri vardır. Ayıba caklarımn da, ‘helleborus foetidus’, yuvarlak, yeşil çan biçimli çiçekleri vardır; beyaz erkeklik uzuvları alkışlayan elleri andırır. Bildiğimiz sarmaşıklar göze hoş görünür. Minik çiçekleri olursa bu çiçekler hep bir arada durarak anları çekerler.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir