Parke Döşemeler

Gerek güzelliği, gerek sıcaklık, içtenlik duygusu uyandırması nedeni ile, döşeme tipleri arasında parke en zariflerinden biridir. Kullanılan tahtanın niteliği, kalınlığı ve parçaların düzenleme biçimi, parkelerin değerini artıran etmenlerdir. Pek çok tahta çeşidi bulunmakta birlikte, genellikle sert ve yüksek dirençli ağaçlardan yapılanlar yeğlenir, en gözde olanları meşe, kara çam, çamdan elde edilir.

Keresteler, fabrikalarda fırınlanıp kurutulduktan sonra, kullanım amacına göre çeşitli boylarda kesilip hazırlanır, böylece 40-50 cm. uzunluğunda 2 ya da 3 cm kalınlığında parçalar haline getirilir. Uzun kenarların bir yanı dişi bir yanı erkek olarak yontulmuştur. Böylece, birbirleri içine geçirilerek tutturulurlar, balık sırtı biçiminde ya da birbirine paralel sıralar halinde düzenlenebilirler.

Çoğunlukla sayfiye evlerinde kullanılmakta olan bir boyut, yakın dönemde evlerdeki salonlarda da kullanılmaya başlanmıştır. Bunlar uzunluğu 2 metre eni 15 cm şeritlerdir. Cilalandıklarında, özellikle de cam cila yaptırıldıklarında, eşyalarla çok iyi uyum sağladıkları gibi, antika ve modern eşyaların karışık kullanıldığı bir düzenlemede de, eski ile yeninin daha iyi göze çarpmasını sağlar.

parke, yer döşemeleri, parke modelleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir