LALE MANSUR’UN EVİ

Ünlü orkestra şefi CEM MANSUR ve eski balerinoyuncu LALE MANSUR çifti yaşamak için bundan on bir yıl önce Gümüşsuyu’ndaki apartman dairelerinden Arnavutköy’de müstakil bir eve taşınmaya karar vermişler. Yeşillikler içinde oldukça sakin bir sokakta konumlanan, renkli ve sıcak detayları ile öne çıkan evin dekorasyonunu Lale Mansur yapmış YAZI SERRA AKAR fotoğraflar BURAK TEOMAN

Şehrin kaosundan kendini kurtarmayı S kuş seslerinin hakim olduğu yemyeşil bir yerdeyiz, Mansur çifti tam da bu sebepten ötürü buraya $aya karar vermişler yıllar önce. Bahçesinden içeri girdiğiııza heybetli bir manolya ağacı çıkıyor. Yasemin ve plkımlm da renkleriyle göz kamaştırıyor. Huzuru iliklerinde fdebilejfekleri türde bir lokasyon seçmiş Mansur çifti kendileS! “Çajrsevdiğimiz Gümüşsuyu’nda otururken bu ev karşımıza ra tesadüfler eseri çıkmıştı, içini görür görmez ‘Burada ıak istiyorum,’ demiştim,” diye anlatmaya başlıyor Lale Mansur, evinin çini taşıyla bezeli balkonunda otururken. Semt Jplarak çok sevmelerine ve pratik bulmalarına rağmen Gümüşsüyü’rıun gittikçe artan gürültüsü onlara taşınma kararı F aldırtmış. “Ayrıca kedilerimizden dolayı bahçeli bir eve içten içe hep özlem duyardım,” diye anlatmayı sürdürüyor güler yüzlü ev sahibesi. Çift yılın yarısını Londra Haıııpstead’de, yazın birkaç ayını da Burgaz Ada’daki evlerinde geçiriyormuş.

“Evde en sevdiğim koku yanan şömineden yayılan odun kokusu. Bir de yazın bahçeden evin içine yayılan yasemin kokusuna bayılıyorum.”

Üç kattan oluşan 180 m2 kullanım alanına sahip bahçeli evin iki katı onların yaşam alanı olarak tasarlanmış. En alt kat depo olarak kullanılıyor. Evden bağımsız olarak bahçede Cem Mansur’un içinde kitchenette’i ve banyosu bulunan çalışma odası yer almış. Boğaz’ı yeşillikler arasından gören evin içi taşındıklarında baştan sona yenilenmiş, “içi eski ve çok kullanışsız tasarlanmıştı. Biz planını baştan sona değiştirerek hacmi büyüttük ve daha fonksiyonel bir hale getirdik,” diye belirtiyor Lale Mansur. Tadilat bir buçuk yıl kadar sürmüş. Evin üst katında yer alan balkon içeri dahil edilerek yatak odası genişletilmiş, alt kattaki banyo ve mutfak da baştan tasarlanmış. “Ben oldu bitti dekorasyona çok meraklıydım. En bayıldığım işlerden biridir mimari çözümlemeler. Bu evde her alan en doğru şekilde değerlendirildi. Hayalimde ne varsa onu gerçekleştirdim burada,” diye belirtiyor neşeyle Lale Mansur. Bunlardan biri de tavandan penceresi olan içi çok geniş oda şeklinde tasarlanmış banyoymuş.

Üst kattaki yatak odasının açıldığı siyah mermer ve ahşaptan oluşan ferah banyoyu tam da hayal ettiği gibi tasarlamış. Oldukça aydınlık evin duvarlarına, kırık beyaz ve içine siyah katılmış koyu gri renk hakim. “Dışarısı zaten o kadar renkliydi ki… içeride bu iki renk çok dengeleyici oldu. Tablolar da yeterince renk katıyor zaten,” diye anlatmayı sürdürüyor Lale Mansur. Ahmet Kaleli’den alman gribeyaz rahat keten oturma gruplarına Cumba’dan ahşaptaş bir yemek masası ve oturma bölümünde Beymen Home’dan metal şık bir orta sehpa eşlik etmiş. Kalın antik meşe parkeler de evin banyoları ve mutfağı olmak üzere tüm mekanlarında devam eden unsur olarak sıcak bir görüntü katmış. Alt kattaki salon duvarlarında ibrahim Safi, Arzu Başaran, Füreya Koral, Mevlüt Akyıldız, Murat Morova, Orhan Peker ve Abidin Dino gibi önemli Türk ressamlara ait tablolar göze çarpıyor. Oturma bölümündeki özel yapım şöminenin önünde Sultanahmet’teki Ernemet Halı’dan alınan ve buraya güzel bir enerji katan kırmızı Şarkışla kilimi serilmiş.

Cem Mansur’u ingiltere’deki öğrencilik yıllarından beri yaşadığı her evde ona eşlik eden ahşap John Broadwood piyanosu da salonda başköşede yerini almış. Cem Mansur, müzik eğitimini Londra’da City University, Ricordi Şeflik Ödülü’nü aldığı Guildhall School of Music and Drama ve daha sonrasında Leonard Bernstein’in öğrencisi olarak Los Angeles Filarmoni Enstitüsü’nde almış. Şimdi ise Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrası’nın başında yer alıyor. Lale Mansur da kendine uygun bir proje olmadığından oyunculuğa uzun bir süre ara verdiğini belirtiyor.

Mansur çifti evde dostlarına yemekli davetler vermeyi seviyorlar. “Mutfakta da orkestra şefi daima Cem’dir. Kendine has “Bu evin sahip olduğu ışık iyidir. Ayrıca dışarının rengi o kadar güzel yansıyor ki, üst katta siyahı cesurca kullanarak denge yarattım.”

Üst katın bir duvarında siyah, diğer duvarında kırık beyaz renk kullanılmış. Dünya klasiklerinden yer alan romanlar için Londra’da yaşadıkları dönemden fotoğraflar…

Kedileri Çiko ve Osman’a ait valiz şeklinde yatak da üst katta yerini almış.

Ahmet Kaleli’den; emprovize, özel tarifleri var onun. Her gelen çok beğenir yaptıklarını,” diye anlatıyor Lale Mansur. Evdeyseler yemek kanalları devamlı açıkmış. Tabii bir de Digiturk 102’den yayın yapan Mezzo kanalı var. Klasik müzik, opera, caz, dünya ve dans müziklerinin en güzel örneklerini sunan bir kanal bu. Filmleri çatıdaki oturma odasında izliyorlar. “Genelde geceleri izleriz. Geçenlerde BBC’de Woody Ailen belgeseline denk gelmiştik. Onun izlemediğimiz filmleri olduğunu fark ettik ve hemen arayı kapatmak için o filmleri bulup, izledik,” diye anlatıyor Lale Mansur. Ortak keyiflerden spor konusunda eşinin ondan ileride olduğunu söylüyor. “Ben evde yapıyorum genelde. Cem uzun yürüyüşler sever. Her seferinde farklı güzergahlar yaratır kendine,” diyor. Üst

kattaki oturma odasının bir bölümü çalışma alanı olarak değer Banyo tezgahı üzerinde Lale Mansur’un renklendirilmiş. Hemen yanında evin sevimli kedileri Osman ve takıları var. Farklı seyahatlerden alınmış hepsi.

Çiko’nun valiz şeklinde yatakları yer alıyor. Evin her metrekaresi en ince ayrıntısına kadar doğru değerlendirilmiş gözüküyor bu evde. Örneğin üst kattaki merdiven başında çiftin en sevdiği

Oda şeklinde tasarlanan banyoda Mudo Concept’ten bir makyaj masası yer alıyor.

Siyah kadife puf özel yapım dünya klasiklerine ait romanları için bir kitaplık daha yaratılmış. Cem Mansur daha çok biyografi, felsefe ve tarih kitaplar okumaya meraklı. Lale Mansur ise Stefan Zweig, Orhan Pamuk ve Ahmet Altan’ın kitaplarını çıkar çıkmaz alıp okuduğunu söylüyor. Bazen günlerce evden çıkmak istemediğini söylüyor Lale Mansur. Bu evin dinlendirici ve huzur veren atmosferi düşünülürse bu hiç de şaşılacak bir durum gözükmüyor.

LALE MANSUR_0.jpgLALE MANSUR_3.jpgLALE MANSUR_19.jpgLALE MANSUR_10.jpgLALE MANSUR_30.jpgLALE MANSUR_4.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir