Kış bahçesi yapımı

Kış bahçesi ve veranda

Veranda ve kış bahçesi terimleri, iç sıcaklığı değişmeyen, son derece aydınlık (en az 2 ya da 3 kenarı cam duvarlarla kaplı) alanlar için kullanılır. Söz konusu alanların aşırı güneş alıyorlarsa, hiç değilse güneş ışınlarının yapraklara zarar verebileceği saatlerde, hasır ya da perdelerle korunmaları gerekir. Veranda ile kış bahçesi arasındaki fark, verandada insanların da yaşamasına (hasır birkaç iskemle, bir kahvaltı ya da yemek masası yerleştirilerek) karşılık, çok daha küçük olan kış bahçesinin yalnızca, bitki ve çiçeklerin soğuk mevsimlerde korunmasına ayrılmış olmasıdır.

Verandadaki bütün bitkiler özel bakım isterler ve neme gereksinimleri vardır. Ayrıca, bu tür alanlarda çok sık raslanan asalak ve böceklerden de korunmalıdırlar.

Gerçek anlamda kış bahçesinin, süsleyici bir işlevi vardır: Salonun bir köşesi kış bahçesi haline getirildiğinde, ilgi çekici bir görünüm elde edilir. Kış bahçesine ayrılan alan kare, dikdörtgen, altıgen, üçgen olabilir. Döşemede taş kesimli malzeme kullanılmasıyla güzel bir uyum sağlanır. Heykel izlenimi veren kalın yapraklı bitkilerin, kış bahçesindeki öbür bitkilerin arasına serpiştirilmesi, görünümü daha da güzelleştirir. Önemli bir sorun olan sıcaklığı değişmez tutmak, özel enfraruj ışınlı ampullerle sağlanabilir (bu ampullerin özenle yerleştirilmesiyle akşamları son derece güzel ışık oyunları da yaratılabilir).

Suda yaşayan bitkilerin yetiştirilmesi
Suda yaşayan bitkilerden söz edildiğinde akla ilk gelen şey, bahçelerdeki büyük havuzlardır; oysa bu bitkiler daha küçük, normal boyutlu yerlerde, sözgelimi havuz işlevi görecek büyüklükte (en az 50 cm çapında, 40 cm derinliğinde) pişmiş toprak, çimento, hattâ plastik kaplardan yararlanılarak teraslarda ve balkonlarda da yetiştirilebilir.

Karşı sayfada üstte, mutfağın ve iki kapı-pencereyle salonun açıldığı dikdörtgen bir terasın yerleşim planı görülmektedir. Terasın salonla bağlantılı bir bölümünde,dışa bakan üç kenarı camlarla kaplı birveranda yapılmıştır. Terasın açık bölümünde, çizimde görüldüğü gibi, yatay ve dikey modüllerle hazırlanan metal bir taşıyıcı yapı tırmanıcı bir bitkiyle örtülebilir.

Üstteki fotoğrafta ılıman iklim bitkilerinin koyulduğu bir verandanın içi görülmektedir.
seçim yapma koşuluyla, ilkbahardan sonbahara kadar çok güzel çiçekler elde edilebilir.
Suda yaşamalarına karşın, su bitkilerinin kökleri toprağın içindedir. Daha doğrusu bunlar, “suyla örtülü toprakta yaşayan bitkilerdir” ve yetiştirilmeleri için bazı kurallara uymak gerekir:
1) Su bitkileri toprağa ekilmelidir;
2) Toprak, yetiştirilmek istenilen bitki türüne göre az ya da çok miktarda suyla örtülmelidir;
3) Su durgun ya da yarı durgun olmalıdır.

Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Kış BahçesiKüçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Kış Bahçesi YapımıKış Bahçesi Uygulamaları 4;Küçük Balkonlarda Kış Bahçesi Dekorasyonu Yapımı – Balcony ...Kış Bahçesi Dekorasyon Fikirleri - Bana Göre

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir