Evde Bitki Çiçek Bakımı

Evin yalnızca içinde değil, dışında da, özellikle güzel havalarda yararlanılan ve görünüşleriyle evin ıç döşemesini tamamlayabilen alanlar vardır. Bunların başında kuşkusuz bahçe gelir. Ama bahçesi olmayan evlerde, balkonlar ya da pencereler de gerçek birer bahçeye dönüştürülebilir.

Gerek bir giriş katında, gerek başka bir katta, gerek yeni, gerek eski bir evde, kısacası nerede oturulursa oturulsun, pencerelerin çiçek açan bitkilerle donatılmasıyla küçük bir çiçek bahçesi oluşturulabilir. İyi bir sonuç elde etmek için, az ama sürekli özen göstermek ve pencerenin ışık alma konumuna, yörenin iklimine uygun bitki türleri seçmek yeterlidir.

Unutulmaması gereken birkaç kural

Her şeyden önce toprağın seçimi önemlidir; seçilecek en iyi toprak, çürük toprağıdır (içinde yapraklar ve küçük taşlar bulunan toprak) Yumuşak ve hafiftir; nemi gerekli oranda, bitki köklerini de değişmez bir sıcaklıkta tutar.
Pencere pervazlarının günün en sıcak saatlerinde, bitki için büyük sıcaklık değişmelerinin oluşmasını önleyen herhangi bir korunmadan yoksun oldukları unutulmamalıdır. Kap ve saksı büyüklükleri, yerleştirilecekleri yerin genişliğine ve uzunluğuna göre değişir; bir pencere önü genellikle küçük ve dar bir yer olduğu için, bazı durumlarda, dikdörtgen biçiminde tek bir saksıya aynı tür çiçekler dikmek yeğlenmelidir.

Çok önemli noktalardan biri de, saksıların düşmesini önleyecek, saksılar sulanırken aşağıdan geçenlerin ıslanmasını engelleyecek önlemleri almaktır. Saksıların düşmelerini önlemek için, pencere pervazının kenarına yaklaşık 20 cm yükseklikte demir parmaklık taktırılabilir (demir parmaklık pencere pervazını biraz taşacak biçimde taktırılırsa, saksıların üstüne oturtulduğu alan da genişletilmiş olur). Sulama suyunun akmasından doğacak sakıncaları gidermek için de,saksıların altına derin bir plastik kap koyulmalıdır; kabın içine kum ya da turba döşenmesi son dersçe yararlıdır: Saksıdan süzülen suyu tutar ve saksının dibinde sürekli bir nemlilik sağlar.

Salon bitkileri ve bakımı | Melekler Mekanı FORUM - 20 Ocak 2016Familie: Euphorbiaceae

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir