Ev İçi Dekorasyonları

Biz üçüncü ve etabındı konumlanan müstakil ziyaret ediyoruz. Ev sahibi iutaf, profesyonel bir fotoğrafçı, esleğini yapıyor. Aslında kendisi ’de Computer Science okumuş ‘ürkiye’ye dönünce, o senelerde fazla :1i kabul edilip iş bulamadım, sonra işleğim oldu,” diyen Mutaf ile evini konuşuyoruz, ve Gümüşlük bütün gençliğimin iği yer. Ayrıca Bodrum, baba tarafınım memleketi. Ailem, Kos’tan Türkiye’ye geçtiğinde buralara yerleşmiş. Dedemin evi Aspat koyundaki taş evdir. Sonunda köklere dönmek var yani,” diye anlatmaya başlıyor Mutaf. “Gümüşlük’teki bu evi Pamir&Soyuer firmasının ortağı yakın arkadaşını Ali Pamir’in projesi olduğu için tercih ettim. Site, çok konforlu ve yaşam kalitesi oldukça yüksek tasarlanmış. Evin konumunu ve mimarisini görünce hemen tamam dedim. Konumu öyle ki hem bir sitedesiniz ama değilsiniz; bağımsız gibi, parseli ayrı, girişi ayrı. Ayrıca, sitenin %80’i iskandinav ve %10’u çok yakın arkadaşlarım. Çok bakımlı ve medeni bir yaşam alanı diyebilirim burası için. Yaz aylarında zamanımın çoğunu burada geçiriyorum. Kışları da arada bir istanbul’dan kaçmak çok iyi oluyor. 2013 yazında proje tamamlanır tamamlanmaz taşındım. Genelde tek yaşıyorum ama arada bir oğlum Ege (21) gelince çok mutlu oluyorum. Hatta 56 kişilik arkadaş grubuyla gelince çok daha keyifli oluyor,” diye bahsediyor.

Site yeni olduğu için evler de yeni. Mutaf’ın evi iki bölümden, yani iki ayrı binadan oluşuyor. Birinde salon, açık mutfak, banyo ve asma kattaki yatak odası; diğerinde ise sadece bir yatak odası ve banyo var. “Her iki binayı bağlayan açık orta alanı, yani avluyu yemek bölümü olarak kullanıyorum. Evin boyutu tam bana göre; zaten projede asma kat olduğunu görünce iş bitti. Ev aslen 80m2’ydi. Ama inşaat aşamasında evin yanına 20m2’lik ikinci odanın olduğu ayrı bir bölüm yaptırdım. Çok pratik oldu çünkü kapısı, banyosu ayrı. Müştemilat gibi müstakil bir misafir odası da diyebilirim bu bölüme. Toplam kapalı alanı 100m2 olan evimi kendim dekore ettim. Dekorasyon çalışmaları, taşınmamın ardından 34 günde tamamlandı. Tabii zamanla çok şey eklendi. Evin modern ve minimal bir dekorasyon tarzı oldu. Renk seçimlerini beyazdan yana yaptım. Dolayısıyla renk yok veya tüm renklerin birleşimi diyebiliriz. Aydınlatmayla ise çok uğraşmadım, genelde Çiner’in Gümüşlük’teki şahane dükkanı Kikkula’dan çok güzel sarkıt bir lamba aldım. Salon ve yatak odamda perde yok. Sadece ikinci odaya incecik ham keten bir perde yaptırdım. Zeminlerden söz edersek, yatak odası ve üst kata çıkan merdivenler parke, gerisi traverten. Birkaç tane kilimim var,” diyen Mutaf, “Hayatımda ilk defa evime kendi fotoğraflarımı astım. Bir sergiden kalmış bir kaç fotoğraf getirdim. Onun dışında Kemal Önsoy, Bente Christensen, Tayfun Erdoğmuş, Sıtkı Kösemen ve geleceğin önemli bir sanatçısı olabilecek Mehmet Kösemen’in Puf Paşabahçe’den, balıklı keçe halı kız arkadaşının hediyesi olarak yerini almış.

Zaten ev küçük, daha fazlasını kaldırmaz,” diye ekliyor.

Evi dekore ederken beraber kalabileceği kişileri düşünmüş Mehmet Mutaf ve “Buranın rahat bir ev olmasını istedim. Bodrum’da genelde dış mekanlarda yaşandığı için geniş bir bahçe önemliydi benim için. 900m2gibi büyük bir bahçem var. Bahçeye bayağı emek harcadım. Bar ve fırın da yaptım. Hatta odun fırını çok önemli olduğu için gittim işin piri olan 80 yaşındaki ustayı bulup yaptırdım. Ön bahçeyi çim bırakmak istedim dolayısıyla orada sadece iki zeytin ve kırmızı dut ağaçları var. Arkada ve yanda ise mandalina, portakal, limon, erik, badem, ayva, nar ağaçları, üzüm, Goji Berry’ler ve tabii Bodrum’un olmazsa olmazı begonviller ve yaseminler var. Geri kalan her yer çim. Bahçe bana hayat katıyor. Benim bütün çocukluğum ailemin çiftliğinde geçti. 3000 dönüm yeşillik ve meyve bahçeleri içinde büyüdükten sonra beton basıyor insana,” diyen ev sahibi, Bence bir evdeki ideal dekor minimal olmalı. Eşyaların bazıları satın alındı, bazılarını da kendim tasarlayıp buradaki atölyelere yaptırdım. Fonksiyonellik ve görsellik birbirini tamamlarsa bana hitap ediyor. Ancak görsellik, işimden dolayı tabii biraz öne çıkıyor,” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Ev içi dekorasyonları_1.jpgEv içi dekorasyonları_3.jpgEv içi dekorasyonları_6.jpgEv içi dekorasyonları_7.jpgEv içi dekorasyonları_8.jpgEv içi dekorasyonları_11.jpgEv içi dekorasyonları_4.jpgEv içi dekorasyonları_9.jpgEv içi dekorasyonları_10.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir