Ev Dekorasyonu Hakkında Pratik Bilgiler

Siz hangisini daha çok seviyorsunuz bilmiyoruz ama bizce her mevsimin tadı ayrı. Mevsimlerden ilhamla Four Seasons Hotel Bosphorus Ziyafet Satış Direktörü Yeşim insel’in incelikli seçimleri ve yorumları ve Baş Aşçısı Sebastiano Spriveri’niıı lezzetli tarifleriyle hazırlanan dört farklı sofradan ilham alabilirsiniz.

Nasıl bir tema oluşturdunuz? Kışın yorgunluğunu ve ağırlığını üzerimizden attığımız, kıyafetlerimizle birlikte ruhlarımızın da hafiflediği bir mevsim bahar. Her şeyin yeniden hayat bulduğu bir mevsimde, renkler de hafif. Alabildiğine yumuşak tonlar, her yerde çiçekler hayatımıza bir huzur ve dinginlik katıyor. Bu duygulardan yola çıkarak bahar masasında her türlü pastel rengi bulunduran renkler seçildi. Çimlerin üzerine yerleştirilen masada kullanılan lale ve sümbüller. Buda heykelleri ile beraber anında yalın bir hava yakalamamıza yardımcı oldu. Tazelenmemiz için çilekli limonata.

Yemek olarak baharın tonlarını yansıtan leziz risotto ve tatlı olarak da bakmaktan yemeye doyamayacağınız makaronlar bahar masasını oluşturdu.

Davet hazırlarken ilk dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir? ister evinizde, ister otelde bir davet hazırlığı içinde olun, uygulayacağınız bir planınız olmalı. Başlangıç noktanız her zaman kendinizsiniz. Gelen konukların yaşı, tarzı, cinsiyeti ve davetin amacını göz önünde tutarak, menülerden, içeceklere, kuIlanılacak olan yemek takım 1 arından, çiçeklere kadar sizi yansıtan detaylar doğrultusunda hazırlıklarınızı yapmalısınız.

Mevsim Sebzeleri ve Fesleğen Pestolu RiSOTTO

MALZEMELER

RiSOTTO iÇiN: 35 gr carnaroli pirinci, 10 gr soğan 250 gr sebze suyu, 1 adet defne yaprağı, 10 gr parmesan, 20 gr tereyağı, 15 mi beyaz şarap. Tuz ve biber SEBZELER iÇiN : 10 gr bakla içi, 10 gr bezelye, 10 gr kuşkonmaz, 10 gr pancar, 10 gr havuç, 10 gr bebek havuç 15 mi zeytinyağı, Tuz ve biber GARNiTÜR iÇiN;: Taze baharatlar, sebze filizleri, yenilebilir çiçekler. 15 gr pesto HAZIRLANIŞI Pirinci, defne yaprağını ve soğanı tencereye koyup pişirmeye başlayın. Ayrı biryerde sebze suyunu kaynatın. Pirinç ısındığında beyaz şarabı ekleyin ve buharlaşmasını bekleyin, tahta bir kaşıkla karıştırın. Sebze suyunu pişme süresi boyunca yavaş yavaş ekleyin, sonra bezelye, kuşkonmaz ve baklayı ekleyin. Yaklaşık 18 dakika pişirdikten sonra pirinci kenara alın, önce terayağını ve ardından parmesan peynirini ekleyerek risottoyu bağlayın, zeytinyağı ekleyerek bu işlemi tamamlayın. Tuz ve biberini ayarlayın. Pancar ve havucu 1 cmxıcm küp şekilde doğrayıp, ayrı ayrı kaynayan sularda pişirin ve ardından buzlu suya alıp soğutun. Diğer tüm sebzelere de aynı metodu uygulayın ayrı tura tabağa alıp yayın diğer sebzeleri renkleri ortaya çıkacak biçimde dizin ve altlarına noktalar halinde pesto koyun. Yenilebilir çiçekler, aze baharatlar ve sebze filizleri ile sunumu tamamlayın.

ev.jpgKüçük-oturma-odası-dekorasyonu-için-pratik-bilgiler-1024x683.jpgdekorasyonda-kara-tahta-modasi-14.jpgkırmızı-deri-koltuk.jpgpratik-ev-kendin-yap-bilgileri-diy-siralio-24.jpgewfdscx_k.jpgferah-evler-için-ışıktan-yararlanın.jpgev_tavani_dekorasyon-6-2.jpgeve-giren-ışık-önemlidir.jpgmavi-dekorasyon-gen%C3%A7-erkek-odas%C4%B1.jpgmavi-döşenmiş-yatak-odası-tasarımı.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir