Ev dekorasyonları modelleri

Floransa’da ziyaret ettiğimiz mimar FRANCESCO DONNALOIA ve mimar MARINA VIVIEN LUCCIOLFnin dubleks çatı katı evi, vintage stilin güzel bir örneği olarak dikkat çekiyor.

Bu odanın aydınlatmasında lambaderler tercih edilmiş.

“Eskinin ruhunu ve onunla birlikte yaşamayı seviyoruz…” katları depo olarak kullanılıyormuş. Biz renovasyonu gerçekleştirirken üst katın tavanını açarak işe başladık. Böylece aydınlık bir çatı katı elde ettik. Mevcut odaların yerini değiştirmenin yanı sıra ilave odalar ekledik. Orijinalinde iki oda olan daireye kalabalık bir aile olduğumuz için dört odalık bir iç plan tasarladık. Manzaraya hakim konumlandırdığımız oturma odasının kemerli pencerelerinden şapellerin eşsiz görüntüsü seyredilebiliyor. Tarihi dokunun içinde yumuşak renkler ve detaylar kullandık. Her iki katın duvarlarını elden geçirdik ve binanın karakteristik elementlerini ortaya çıkartmak istedik,” diye anlatıyor mimar ev sahibi Francesco Donnaloia. “Dekorasyon çalışmalarımız 2013’ün Eylül ayında başladı ve Aralık ayında tamamlandı. Floransalı dekoratörler, artizanlar ve zanaatkarlarla çalıştık. Ev dekorasyonlari modelleri Onların yaratıcılıklarından esinlendik. Dekorasyonda öne çıkan unsurlar arasında vintage mobilya ve aksesuarlar var. Aydınlatmalar için antika pazarlarından bulduğumuz vintage tasarımları tercih ettik.

Evin genel paletinde grinin tonları, güvercin beyazı ve krem renklerini kullanırken bazı köşelerde çarpıcı renkler tercih ederek kontrast elde ettik. Evde az miktarda perde var. Onlar da en sade ve zarif çizgide seçildiler. Üst kat zeminindeki eski parkeleri elden geçirirken; giriş kat zeminine antik görünümlü seramikler döşendi. Halı ise hiç kullanmadık,” diye ekliyor ev sahibesi mimar Marina Vivien Luccioli. Ev sahibi çift, mimar olsa da tasarım mobilyalar yerine tercihlerini vintage parçalardan yana yapmış. “Özel tasarım ya da ünlü markalardan yeni mobilya ve aksesuarlar yok evimizde. Sadece vintage eşyalar kullanmayı tercih ettik. Bizce hepsi kendi tarzında özel ve koleksiyon niteliğinde,” diye belirtiyor. “Tarihi nitelikleri olan bir binada klasik antikalar yerine modern antikalar diyebileceğimiz vintage eşyalarla ev dekore etme fikri; ikimize de başından beri çok çekici geldi. Her zaman ikinci el eşyaların bize daha çok anlam ifade ettiğini ve yaşanmışlık ruhuna sahip olduklarını söyleyebiliriz. Dekorasyon stilimizde her zaman ‘bitmemiş ama yaşayan mekan hissi’ söz konusudur. Biz bu hissi seviyoruz,” diye ekliyorlar.

“Bu ev bizim kaçış noktamız. Kendi dünyamız. Her ev gibi bu da bizim özelimiz. Karakteristik binada karakteristik bir ev ortaya çıkarttığımıza inanıyorum,” olduğunu dile getirirken, “Projelerimizde de mekanları tasarlarken elegan atmosferler elde etmeyi kendimize hedef alıyoruz. Gelenekselle çağdaş stili kaynaştırırken, müşterilerimizin ihtiyaçlarını göz ardı etmiyoruz. Kendi evimizde de aynı mantıkla hareket ettik. Evin yüksek tavanları da avantaj oldu. Burası binanın çatı katı olmasına rağmen biz her iki katta da yüksekliği kaybetmedik. Bu da bize istediğimiz eşyayı seçmeye olanak sağladı. Aile büyüklerimizden kalma eşyaları tekrar günümüze kazandırmak ve onları severek kullanmak bize çok iyi hissettiriyor. Bu eşyaları, yıllar içinde antika ve ikinci el pazarlarından titizlikle seçtiğimiz parçalarla bir araya getirdik. Her ev, sahibine özel ve hastır. Bizimki de bize göre öyle diyebiliriz. Tarihi bir binada Rönesans ruhuyla her gün nefes almak, mesleğimiz açısından da bizi besliyor, düşündürüyor ve yaratıcılığımızı arttırıyor. Doğruyu söylemek gerekirse, biz modern, yeni yapılmış bir evde asla yaşayamazdık. Karakterimizi yansıtan bu evde çocuklarımızla yaşamaktan çok mutluyuz…” diyerek sözlerini tamamlıyor mimar Donnaloia.

ev-dekorasyonu-modelleri.jpgSalon-Dekorasyon12.jpgev-dekorasyonu-fikirleri-1200x900.jpg2016-ev-dekorasyonu-modelleri.jpgev-dekorasyon-modelleri-3.jpgsalon-dekorasyonu-nasıl-yapılır-modelleri.jpgyeni-ev-salon-dekorasyonu-modelleri.jpgev-dekorasyon-modelleri-3.jpgmuhte%C5%9Fem-ev-dekorasyonu-modelleri.jpg2016-ev-dekorasyonu.jpgyeni-ev-dekorasyonu-2.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir