Ev Dekorasyonları İlginç

Beyaz lake yemek masasının etrafındaki vintage Thonet sandalyeleri çeşitli kafelerden toplanmış.

Stockholm’ün kendine has ve popüler semtlerinden birindeyiz. Lokal mahalle yaşamıyla restoran ve kafelerin çokç olduğu Vasastan semi i, şehrin tam ortasında. “Eşûeiki çocuğumla berabuzun zamandır buradaşıyoruz. Yaklaşık 17 seıjVoldujn için A evin her yeri ılarla NthDRi da uzun bir sie buradînŞayacağız gibi durwor çünkü bu evde hem mutlhem de yaşava faklarımızdan dmıyız,” diyerek söze giriyor, ev sahibesi Evelina Kravaev Söderberg. “Antre, salon, yemek bölümü, mutfak, banyo ve beş odadan oluşan evimiz 180m2 bir apartman dairesi. Evi ilk gördüğümüzde ışığından, havadar olmasından ve genişliğinden çok etkilendik. Bu evi bulduğumuz için çok şanslıyız.

O kadar bize ait bir parça oldu ki hiçbir yere taşınmayı düşünmüyoruz. işim gereği tasarım ve dekorasyonla çok içli dışlıyım. Dolayısıyla evimizin dekorasyonunu sıklıkla değiştiriyorum.

Bu da bize yenilik, tazelik verirken hayatımıza canlılık katıyor. ilk taşındığımızda evin duvarları renkliydi. Sarı ve turkuaz gibi bizim zevk ve beğenimize uymayan renklere boyanmıştı. Tüm evi baştan aşağı boyadık. Ana rengimiz beyaz oldu. Ahşap zeminleri harika bir orijinalliğe sahip olduğu için muhafaza ettik.

Evin iç planı da bizim yaşantımıza oldukça uygundu. Sadece banyoyu genişlettik. Ebeveyn yatak odası çok büyüktü.

Odanın bir kısmını banyoya dahil ettik. Ayrıca, salon ve yemek bölümü arasını açarak iki alan arasındaki geçişi büyüttük. Evin mevcut eski dolaplarını, kapılarını, pencerelerini olduğu gibi tuttuk. Açıkçası, evi boş bir tuval gibi bulduk ve döşedik.

y’Hnasına ait tasarımcılardı mobilyalarını yıllar içinde tandık ve evimizde yer verdik. IHes, Alvar Aalto ve Arne kjflnısen’ın tasarım klasiklerinRlcflHirkaç vintage parçamız var. Bunları günümüz tasarımcılarınııB H&M Home’un ürünleriyle bi r arada kullanmayı tercih eK, diye bahsediyor. flTıı dingin, rahat ve huzurlu Mv havası var. “Beyazı ana renk olarak kullanırken, ahşabın sıcaklığından yararlandık. Gri ve siyahlarla evin renk dengesini sağladık. Evin sakin ve rahat bir havası olsa da mükemmel ve organize olmayan bir hali de söz konusu. Bu da bizim karakterlerimizi yansıtıyor. Hatta bu evde yaşamaktan ne kadar çok keyif aldığımız da buradan anlayabilirsiniz,” diyen ev sahibesi, “Vintage eşyaları yeni tasarımlarla harmanlamak, yastık ve örtülerde desenleri karıştırmak, özel eşyalarla sanat eserlerini bir arada sergilemek bence işin sırrı. Stil dediğiniz, zaman içinde gelişir. Bir de üstüne kendinizi ifade edecek en doğru yaşam alanını bulup sevdiğiniz eşya ve objeleri bir araya getirirseniz, bu size büyük keyif verecektir,” diye ekliyor.

Salon evin tam ortasına konumlandırılmış. Pencerelerden süzülen ışık, eve mükemmel bir ambiyans katıyor. Dikdörtgen pencerelerin yanı sıra apartmanda sadece bizim daireye mahsus yuvarlak pencereler var ki bence çok dekoratif duruyorlar. Mobilyaların dışında toplandığım bazı aksesuar ve objelerimiz var. Zaman içinde farkında olmadan bir koleksiyoner olmuşum, meğer. Cam şişe, vazo ve kavanozlarım benim için önemli. Nerede zevkime uygun bir cam parça görürsem, alırım. Sonra da bunları H&M Home ürünleriyle birlikte

Dolaplar ve tabak takımları hep beyaz renkte tercih edilmiş. Mumluk ve şamdan H&M Home’dan.

“Eski ile yeniyi her ne kadar beraber kullanmayı sevsem de eskinin duygusu bambaşka oluyor. Ahşap kesme tahtaları italyan tasarımcı Andrea Brugi’ye ait,” diyor Söderberg.

kullanırım. Camın dekoratif yanını seviyorum ve hatta ışığın içinden geçişini de. Güzel form ve modellerin peşinden giderim. Bitpazarlarında kendimi kaybettiğim olur doğrusu,” diye samimiyetle anlatan ev sahibesi, “Sevdiğim objelerden köşeler hazırlamayı, StillLife düzenlemeler yapmayı pek severim. Ürünleri bir araya getirmekten, yerlerini değiştirmekten çok zevk alıyorum. Evdeki tekstil seçimlerimden bahsedersek, keten masa örtülerimi 60’lardan kalma vintage büfemizde saklıyorum. Yastıklar, koltuk üstü örtüler ve nevresimler H&M Home koleksiyonlarından seçildi. Perde kullanmadık. Eve giren güzel ışığı kesmek istemedik. Sanat eseri olarak bize ilham veren ve anılarımızı canlı kılan işleri tercih ediyoruz. O yüzden sanatçı teyzemin ve çocuklarımın işlerine evimizde yer verdik. Kitaplarla aram iyidir. işim gereği referans olarak çok kullanırını ve kitap almayı çok severim. Bitki olarak tercihim kaktüslerden yanadır. Her çeşidini severim. Su vermeyi unuttuğum için kaktüsler tam bana göre,” diye anlatıyor.

Ev sahibesi, dekorasyonla ilgili düşüncelerini de paylaşıyor.

“Ev dekorasyonunda fonksiyon, karakter ve iyi tasarım bir araya geldi mi zevksiz bir görüntü ortaya çıkmaz. Eşya seçimlerimizde hep bu fikirle yola çıktık ve estetiği olan kaliteli parçalar edindik. insan eliyle yapılmış tasarımları, mükemmel olmayan ürünleri tercih ederim. Vintage eşyaları severim çünkü yaşanmışlığı, tarihi, ruhu vardır. Örnek vermek gerekirse, evdeki gumuşıerı parlatmayı hiç sevmem; kararmış hallerini kullanırım. Aralara H&M Home’un ürünlerini ekleyerek stilimi tazelemeyi ve farklı bir karakter eklemeyi severim,” diyen Söderberg, “Evde olmayı ve misafir ağırlamayı çok seviyoruz. Bunun için evimizin ferah ve davetkar olması önemliydi. Bunu dekorasyonla başardığımızı düşünüyorum. Ayrıca, ev benim için sığmaktır. Beni korur, dinlendirir. işim gereği yaşam alanları için ürün tasarlamaktan çok zevk alıyorum; sonra evime gelip rahatlamayı ve yaşantımın keyfini çıkartmaya bayılıyorum,” diyerek sözlerini tamamlıyor.

Ev dekorasyonları ilginç_1.jpgEv dekorasyonları ilginç_0.jpgEv dekorasyonları ilginç_10.jpgEv dekorasyonları ilginç_8.jpgEv dekorasyonları ilginç_3.jpgEv dekorasyonları ilginç_13.jpgEv dekorasyonları ilginç_14.jpgEv dekorasyonları ilginç_6.jpgEv dekorasyonları ilginç_4.jpgEv dekorasyonları ilginç_11.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir