Ev Dekorasyon Örnekleri

Fulya’da Polat Tomers içinde bir butik… Mimar Gülşah Sürel Erdem, şimdilerde bir mücevher tasarımcısı. Erdem, House of DIV markasının hikayesini, sadece bir manzara fotoğrafından ilhamla ortaya çıkan mücevher koleksiyonunu ve yüksek enerjisini bizimle paylaştı.

House of DIV mağazasının kapı lerinden farkı ne mi? Tüm sorularınızın sından içeri girdiğinizde tüm cevabı röportajın içinde saklı… pozitifliği ve kocaman gülümsemesiyle Gülşah Sürel Erdem ile karşılaşırsanız Mimarlıktan mücevher tasarımına şaşırmayın! Bu, kendisinin her zamanki geçiş hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Mücevher tasarlama fikrinizin çıkış noktası nedir?

Tasarım zaten benim hayatımın bir parçası. House of DIV, tasarımın dışında bizzat birşeyler üretmek istediğimde doğdu. Tasarladığım şeyin prototipini kendi ellerimle şekillendirebilmenin hazzını yaşadığım anda bir daha başka bir şey yapamadım. Yaklaşık bir buçuk yıl önce de bu hikaye başlamış oldu.

Nelerden ilham alırsınız?

Bazen bu koleksiyonda olduğu gibi gördüğüm bir manzara, bir müze gezerken gördüğüm bir form, okuduğum kitaptaki bir kavram… Ama kesinlikle ilham beklediğimde, yeni konu aradığımda ilk yaptığım şey seyahat etmek ve kitaplarıma gömülmek.

Nasıl bir çalışma ritüelinizvar? Çalışırken olmazsa olmazlarınız neler?

Mum ve canlı çiçek, çizim yaptığım beyaz masam, iki adet gönye, 10 santimlik milimetrik cetvelim, eskiz kalemlerim… Prototip yaptığım tezgahımda ise, her türlü kuyumcu malzemesi ama en çok da kalıp mumları…

Bir uğur ya da tılsımınız var mı?

Sabit bir uğurum ya da tılsımım yok.

Ama olsun istiyorum galiba. O yüzden bütün koleksiyonlanma kendilerine ait bir tılsım yapıyorum.

Hem dekorasyona, hem de modaya yönlendirme yapan ürünleriniz var…

House of DIV bir tasarım markası. Yalın, zarif ve zamansız bir çizgisi var. Tarzım yaşadığı mekana taşımak isteyenler için giyim stillerini sadece mücevher ile değil, çanta ve aksesuarlarla da tamamlamak isteyenlere Fashion ve Home Accessories ürün gruplan tasarladık.

Dekorasyon adına tasarladığınız koleksiyonu nasıl tanımlıyorsunuz?

Ev aksesuarı ürünlerimiz, ‘Megaron’ koleksiyonuna ait. Megaron, mimarlık tarihinde ev olarak kabul edilen ilk yapı, dört duvar ve bir kapıdan oluşuyor. Bu formu bazen bir şamdanın kaidesinde, bazen bir tepsinin kollarında, bazen de bir mumun kendisinde görebiliyorsu

Mücevherlerinizi diğerlerinden farklı kılacak hangi detaylar var?

Mücevherlerimi tasarlarken mutlaka tetik ve işlev, üç tane olmazsa olmazım. Koleksiyondaki her parça o koleksiyonun vazgeçilmezidir. O parça olmazsa, o koleksiyon da olmaz! O parça da o koleksiyonun dışında var olamaz. Bu neden, her birini çok özel ve farklı kılıyor.

Mimarlık mesleğinizin tasarımcı kimliğinize nasıl bir katfcısı var?

Mimarlik eğitimi, kişiye bambaşka bir vizyon kazandırır. Mimarlığın verdiği vizyon, ITÜ’den aldığım analitik düşünme yetisi ve çalışma hayatımın kazandırdığı süreç yönetme tecrübesi House of DlVin kısa sürede hızlı ve sağlam yol almasını sağladı.

Bir koleksiyon yaratmanız nasıl bir süreç? Ne kadar zamanınızı alı

Oncelikle içimde ışık yakan bir form, bir kavram ya da başka bir şey ile karşılaşmam gerek. Sonra konuyu derinlemesine araşunyorum. Eskizlerini ve grafiklerini hazırlıyorum, ilk prototipini yapıyorum. Sonra da diğer çizimler ve parçalar geliyor. ilk eskizlerin çıkması bazen bir gün, bazense aylarca sürüyor.

Severek takip ettiğini; ya da bolca satın aldığınız bir tasarımcı var mı?

Tiffany&Co. markasının tasarımcısı Francesca Amfıtheatr, Carlo Palmiero, Dimitris Huffy Stavropoulos, Evren Kayar, Aida Bergsen çok beğendiğim tasarımcılar.

Markanızı nasıl tanımlıyorsunuz? içeride neler var ve ürünleriniz nasıl bir kimliğe sahip?

Yalın, güçlü, zamansız ve anlam yüklü diyebilirim kısaca.

Ev dekorasyon örnekleri_0.jpgEv dekorasyon örnekleri_3.jpgEv dekorasyon örnekleri_1.jpgEv dekorasyon örnekleri_8.jpgEv dekorasyon örnekleri_5.jpgEv dekorasyon örnekleri_2.jpgEv dekorasyon örnekleri_9.jpgEv dekorasyon örnekleri_17.jpgEv dekorasyon örnekleri_4.jpgEv dekorasyon örnekleri_16.jpgEv dekorasyon örnekleri_10.jpgEv dekorasyon örnekleri_20.jpgEv dekorasyon örnekleri_13.jpgEv dekorasyon örnekleri_6.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir