Ev Dekorasyon Fikirleri Kendin Yap

Tasarımcı Thom Filicia, egzotik keşifleri ve rahat yaklaşımı ile Colorado’daki dağ evine hayat dolu bir görünüm kazandırıyor.

Bu salonda şömine ateşinin önünde oturduğunuzu hayal edin… Ortama sessizlik ve sükunet hakim ve siz de sıcacık ev ortamında tamamen gevşemişsiniz… “Burası Vail, Colorado’da, aslında Boulder’da yaşayan bir ailenin hafta sonu evi, diye anlatıyor düzenlemeleri yapan Thom Filicia. “Buraya beraber zaman geçirmek, kayak ve snowboard yapmak için geliyorlar. Yazları da ata biniyorlar. Yolun aşağısında atların çayırlarda otladığı bir de çiftlik var.”

Ağaç kulübe dendiğinde insanın hemen aklına gelen birkaç dekorasyon klişesi vardır: Geyik boynuzları, atlı araba tekerleği avizeler, yerli işi battaniyeler… Salondaki kanepelerden birinin üstünde Navajo battaniyesinden yapılma bir yastığımız var ama yanında da müşterilerimin dünyanın çeşitli yerlerine yaptıkları seyahatlerden topladıkları parçalar da var. Ev dekorasyon fikirleri kendin yap Mesela bir Fransız etajeri, bir Türk kilimi, sehpa olarak kullanılan bir Endonezya davulu… Bunlar alışılageldik kulübe mobilyaları değil. Canlı bir görünümü olmasını istedik. Burası 1990’larda inşa edilmiş. Kütüklerin rengini açtık ve zemin döşemesini ciladan arındırıp doğal ahşabı ortaya çıkardık. Böylece mekan daha genç, hareketli ve canlı hale geldi. Evde tasarımcıyı bekleyen en büyük meydan okuma, devasa salonu sıcak ve yaşanabilir bir ortam haline getirmekmiş. Her şey ahşap bir kaide üstüne oturan büyük kanepe ile başladı. Sonra şöminenin önündeki büyük puf var. Diğer bütün mobilyalar ayaklı. Böylece hafif ile ağır parçalar arasında bir denge oluşlu. Sonra her şeyi ısıtacak dokular girdi işin içine. Yerde halıları ve kilimleri katmanladık. Pufu moher kadife, iki koltuğu da kürk ile kapladık. Bundan daha sıcak ve rahat malzemeler olamazdı!

Filicia tavanları da çok yüksek olan bu mekan için olabilecek en uygun avizeyi kullanmış. “Doğrudan ormandan gelen dallardan oluşuyor. Cılız ve narin görünümünü seviyorum. Kaba ama aynı zamanda zarif. Ağır kirişlere ve taşlara karşı güzel durdu. Ayrıca tavanı da görsel olarak biraz aşağıya indirdi. iç içe geçmiş kirişleri vurgulamak için tavanı kahverengiye boyamıştık. Bu da mekanın daha samimi görünmesini sağladı.

Mutfaktaki kobalt mavisine gelince… “Böyle daha eğlenceli bir havası var. Dağ evinin mutfağı şehir evinin mutfağından farklı olsun istedik ve kobalt mavisi bir Viking marka ocaklı fırın seçerek duvar rengini de ona uydurduk. Kilim kaplı kanepenin, ahşap tabladan oluşan bir kahvaltı masasının ve modem siyah metal bir sobanın bulunduğu bir oturma alanı var. Burası benim 70’ler iskandinav köşem oldu. Sandalyeler, vintage iskandinav parçalar; sabahlan kahvenizi alıp güneşte kıvrıldığınız yer.

iş yemek masasına ve iki kişilik ‘Windsor’ banklara gelince. Erken Dönem Amerikan üslubu ağır basıyor.

Evde birçok dönem ve kültür harmanlanmış. Yine de hiçbir şey aynksı görünmüyor.

Gökyüzü ve ağaçlı duvar resmi ile işin hayali boyutu da ihmal edilmemiş. “Çocukların kendilerini üstlerinde çatı yokmuş gibi, ağaçların arasında hissetmelerini istedim. Sizce de çok güzel bir hayal değil mi?

Tasarımcı Thom Filicia büyük bir sehpa kullanmak yerine daha esnek bir düzenleme oluşturmak adına ABC Carpet&Home’dan iki ‘Element’sehpayı Oly’den ‘Arthur’ banklarla bir araya getirmiş. ‘Graee’ kanepe, Andrew Martin’den ‘Panama’ kumaş ile kaplanmış. Ceviz kaideli ‘Pare’ kanepe, Hudson Furniture’dan. Türk halısı, Sacco Carpet

Bu sayfada Mutfak, göbekli sobanın modern versiyonu ile daha da sıcak hale getirilmiş olan büyük oturma alanıyla birleştirilmiş. Kilim kaplı Jules kanepe, George Smith’ten. ‘Modern Spa’ sehpa, Ralph Lauren Home’dan ve Worth for Wyeth’ten maun tabla ile tamamlanmış. Yuvarlak hatlı ahşap sandalye, Shimna. Sobanın yanındaki vintage ‘Erling Jessen’ koltuklar, BAC; yemek sandalyeleri, Palecek. ‘Cargo’ tavan lambaları, Urban Archaeology.

Yan sayfada üstte Girişteki tik Antiques&lnteriors ayna, özel yapım Andrew Martin kanepenin üstünde yerini almış.

Ev dekorasyon fikirleri kendin yap_1.jpgEv dekorasyon fikirleri kendin yap_6.jpgEv dekorasyon fikirleri kendin yap_5.jpgEv dekorasyon fikirleri kendin yap_9.jpgEv dekorasyon fikirleri kendin yap_12.jpgEv dekorasyon fikirleri kendin yap_11.jpg

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir