Dekorasyonda Bitkiler ve Çiçekler

Aksesuar kategorisinde ele ahnan bitkilere ve çiçeklere her odada gereksinim vardır. Bir köşesinde bitki aranjmanı ve çiçek bulunmayan ev renksiz ve cansızdır. Bu tür objeler donuk bir mekana canlılık ve yaşam verir ve diğer sanatsal objelerle uyum sağlar.

İyi ışıklandırıldığında, hemen hemen her büyüklükteki bitki düzenlemesi önem kazanır. Yapraklar üzerinde ışığın rolü, onu cazip hale getirmektir. Kullanılan ışıklandırma tipi genellikle bitkiler arasında zemine yerleştirilmiş küçük spot lambalardır.

İç mekanda en çok kullanılan aksesuarlardan biri de bitkilerdir. Bunlar değişik renk varyasyonları nedeniyle dekorasyona katkı sağlarlar.

Büyük bitkiler, odanın bir köşesinde gruplandırılmış olabilirler. Büyük bir grup düzenlendiğinde yükseklik, biçim, ölçü ve renklere dikkat edilmelidir. Çeşitli yüksekliklerdeki karışık bitkilerle denge yaratılabilir. Bu durumda işe en yüksek bitkilerin yerleştirilmesi ile başlanmalı, diğer bitkiler onun etrafında yerleştirilmelidir. Canlılığı artırmak ve düzenlemeyi tamamlamak için zemin düzeyinde bitkileri ilave etmek iyi bir fikirdir. Ayrıca bitkiler sepetler içinde tavana da asılabilirler.

Çiçekler görsel zevk sağlama yanında, dekorasyona canlılık ve renk de verirler. Canlı çiçeklere göre yapma (plastik) çiçekler odanın dekoratif planının değerini azaltır ve yapay bir görünüm sağlarlar. Kurutulmuş çiçekler özel düzenleme yapıldığında daha etkili görünürler. Odada çiçek düzenlemesi yaparken dikkate alınması gereken bazı faktörler vardır. Bunlar:
• Çiçekler odayı tamamlamah ve mekana canlılık vermelidir. Kullanılan kaplar çiçeklere uygun seçilmiş olmalıdır.
• Bir çiçek sürekli olarak kullanılmamalı, mükemmel bir denge içinde karışım halinde kullanılmalıdır.
• Vazo olarak ender görülen ya da görülmedik kaplar kullanılabilir. Eski bardaklar, testiler, kahve ve çay kapları, tahta kutular, vb.
• Sıradan düzenlemelerden kaçınılmalıdır. Çiçeklerin biçimine göre hoş bir kompozisyon kullanılabilir.
• Düzenleme yapılacak yer göz önünde bulundurulmalıdır. Küçük düzenlemeler küçük alanlarda, uzun gövdeli olanlar uzun vazolarda köşelere yerleştirilmiş olarak düzenlenmelidir. Yemek masası üzerinde merkeze konulan çiçekler, aşırı büyük olmamalıdır.

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir