Bitkinin tohum kullanmadan çoğaltılma yöntemi “Daldırma”

Daldırma. Bir bitkinin tohum kullanmadan çoğaltılma yöntemidir. Keskin bir bıçakla bir dal ya da gövdenin kabuğu, çepeçevre 2 cm arayla iki noktadan yarılır. Kabuk dikkatle kaldırılıp atılır, dalın ya da gövdenin kabuksuz kısmı temizlenip, silinir. Sonra bu bölüm bataklıkyosunuyla ya da kuru bataklıkkömürüyle (turba) kaplanır; çevresine bir plastik torba parçası dolanır; hem alttan hem üstten rafya ipleriyle bağlanır. Bir süre sonra plastik korumalığın içinde (saydam olursa daha iyi) yeni kökler görünür. Bu köklerin yeterince uzun ve sağlam oldukları görülünce, kabuksuz yarığın iki yada üç santim altından daldırma dalı (ya da gövdesi) kesilir.

Kökleri bataklıkkömürü ya da bataklıkyosunundan temizledikten sonra, bu yeni bitki toprağa dikilir.

Organik artıklarla toprağın üstünün örtülmesi. Bitki köklerini korumak ve topraktaki nemin buharlaşmasına engel olmak için saksı toprağına saman ya da bataklıkkömürü serpilmesidir; haziran ayı ortaları ya da sonlarında uygulanır. Bataklıkkömürü (turba), saksı toprağının üstüne konulduktan sonra geri alınamaz; çünkü sulamayla birlikte toprağa karışır ve onu verimlileştirir.

Budama. Bitkinin hastalıklı ya da yaşlanmış bölümünün kesilip alınması ve bazı dalların bir ölçüde kesilmesidir. Bitkiyi güçlendirir, meyve vermesini,çiçek açmasını düzenler ya da bitkilere özel bir biçim vererek daha süslü, daha güzel görünmelerini sağlar. Budama işlemi keskin bir bıçak ya da budama makasıyla gerçekleştirilir ve bazı kurallar dikkate alınarak uygulanır: Kesin kesimler yapılması (böyle kesimlerde yaralar hızla iyileşir); isimlerin bir tomurcuğun ya da budağın üstünden yapılması (altından yapılırsa,iki boğum arası bütünüyle çürür ya da kurur); gereksiz dalların ve küçük dalların dipten kesilmesi.

Daldırma dalı.

Dalları toprağa doğru eğdirmeyi, 10 cm’den uzun dalların kabuklarını çepeçevre çizip,toprağın içine sokmayı kapsayan bir işlemdir. Dalların toprağa sokulan bölümleri köklenmeye başladığında,ana bitkiden koparılır; böylece yeni bitkiler elde edilir.

Bitkinin tohum kullanmadan çoğaltılma yöntemi

Bitkinin tohum kullanmadan çoğaltılma yöntemi

Bitkinin tohum kullanmadan çoğaltılma yöntemi

Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir